Izvēlne
Atgriezties uz ziņām uz ziņām

2018. – Eiropas Kultūras mantojuma gads. Iesaisties!

08/01/2018  |  Aktuāli izglītībā

2018. gads ir Eiropas Kultūras mantojuma gads. Tā ir iespēja piedalīties un izbaudīt līdz šim nepieredzētus pasākumus, kas veltīti Eiropas bagātīgajam un daudzveidīgajam kultūras mantojumam.

Eiropas Kultūras mantojuma gads ir iecerēts ar mērķi mudināt plašāku cilvēku loku atklāt un iepazīt Eiropas kultūras mantojumu un stiprināt izjūtu, ka esam piederīgi kopīgai Eiropas ģimenei.

Visa gada laikā neskaitāmi notikumi visā Eiropā būs veltīti tam, lai mudinātu Eiropas kultūras mantojumā dalīties un novērtēt to kā kopīgu resursu, lai uzlabotos izpratne par kopīgu vēsturi un bagātībām, lai cilvēki labāk izjustu piederību Eiropai un lai Eiropas kultūras mantojums tiktu labāk sargāts, saudzēts, lietots, izprasts un popularizēts.

Kāpēc pievēršamies kultūras mantojumam?

Kultūras mantojumam ir universāla vērtība – gan katram cilvēkam atsevišķi, gan kopienām un sabiedrībām. Ir svarīgi to saglabāt un nodot nākamajām paaudzēm. Varētu domāt, ka mantojums ir sastindzis jeb “no pagātnes”, taču tas attīstās, mijiedarbojoties ar mums. Turklāt mūsu mantojumam ir liela loma Eiropas nākotnes veidošanā. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc šā Eiropas gada laikā vēlamies uzrunāt īpaši jauniešus.

Kultūras mantojums sastopams dažādās formās – tas var būt:

  • materiālais mantojums: piemēram, ēkas, pieminekļi, priekšmeti, apģērbs, mākslas darbi, grāmatas, ierīces, vēsturiskās pilsētas, arheoloģiskie objekti,
  • nemateriālais mantojums: paražas, spēles un mutvārdu daiļrades formas, zināšanas un prasmes, kā arī ar tiem saistīti instrumenti, priekšmeti, artefakti un kultūrtelpa, ko cilvēki uzskata par vērtību; šajā mantojumā ietilpst valoda un mutvārdu tradīcijas, skatuves mākslas, sabiedrības ieražas un tradicionālā amatniecība,
  • dabas mantojums: ainavas, flora un fauna,
  • digitālais mantojums: resursi, kas ir radīti digitālā formā (piemēram, digitālā māksla vai animācija) vai kas ir digitalizēti nolūkā tos saglabāt (ieskaitot tekstu, attēlus, video, ierakstus).

Saudzējot mantojumu, mēs varam atklāt savu daudzveidību un sākt starpkultūru sarunu par to, kas mums kopīgs. Kā citādi varam bagātināt savu dzīvi, ja ne pievēršoties vienam no mūsu identitātes būtiskākajiem elementiem?

Kultūras mantojumu nedrīkstētu atstāt novārtā, tam nevajadzētu ļaut sabrukt vai izzust. Tāpēc 2018. gadā mēs meklēsim veidus, kā to godināt un saglabāt.

Arī eTwinning šogad plāno organizēt dažādus pasākumus saistībā ar šo tēmu – pavasarī visā Eiropā notiks eTwinning spēle par kultūras mantojuma tēmu, bet jūnijā Rīgā notiks skolotāju profesionālās pilnveides seminārs, kurā vairāk kā 130 skolotāji no visas Eiropas mācīsies, kā veicināt kultūru izpratni skolās un kā mūsdienīgi mācīt ar kultūras mantojuma tēmām saistītos priekšmetus.

Seko līdzi informācijai www.etwinning.net, kā arī www.etwinning.lv , lai uzzinātu par Eiropas Kultūras mantojuma gada aktivitātēm eTwinning kopienā! Ja Tevi interesē Eiropas Kultūras mantojuma gada plānotās aktivitātes, ienāc Eiropas Komisijas izveidotajā tīmekļa vietnē (pieejama arī latviešu valodā).

Palīgs skolotājiem – kultūras izpratnes un izpausmes rokasgrāmata (PDF)
Prezentācija (latviešu valodā) Kas ir Eiropas Kultūras mantojuma gads?

Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes.

Lai nodrošinātu tīmekļa vietnes darbību un pamatfunkcijas, tajā tiek izmantotas gan pirmās, gan trešās puses obligāti nepieciešamās sīkdatnes.
Nolūkā uzlabot tīmekļa vietnes funkcionalitāti un saturu, ar Jūsu piekrišanu papildus šajā tīmekļa vietnē var tikt izmantotas gan pirmās puses statistikas sīkdatnes, analizējot apmeklējumu statistiku, gan trešās puses sociālo mediju sīkdatnes, darot pieejamus šajā tīmekļa vietnē izvietotos video materiālus.

Skatīt papildu informāciju par personas datu apstrādi un sīkdatnēm.

Sīkdatņu iestatījumi