Izvēlne
Atgriezties uz ziņām uz ziņām

eTwinning jaunajā Latvijas medijpratības datubāzē

30/03/2023  |  Notikumi
Sieviete strādā pie datora un vienlaicīgi skatās telefonā.

Sadarbojoties vairāk nekā 30 iesaistītajām pusēm, Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) ir izveidojusi vienotu Latvijas medijpratības platformu. Tās mērķis ir radīt ilgtspējīgu vietni Latvijā, kas kalpo par zināšanu krātuvi un informācijas datubāzi, kā arī saziņas platformu medijpratības jomā, tajā regulāri izvietojot aktuālo informāciju un materiālus, kas ir saistīti ar medijpratības sekmēšanu Latvijā.

Par jauno datubāzi

“Platformas sirds ir Latvijas medijpratības datubāze. Tajā tiek izvietoti daudzveidīgi materiāli, kas ir saistīti ar medijpratības jomu – pētījumi, grāmatas, raksti, lekcijas, semināri, konferenču ieraksti, mācību materiāli, spēles, informatīvās un sociālās kampaņas, bukleti u.c. Datubāze, arvien palielinot tās apjomu, ir plānota kā vērtīgs un ilgtspējīgs resurss medijpratības projektu īstenotājiem, ekspertiem, skolotājiem, studentiem, kā arī politikas veidotājiem un ikvienam interesentam. NEPLP ir pateicīga visām iesaistītajām pusēm, jo šo projektu ir iespējams īstenot tikai sadarbībā,” stāsta Aurēlija Ieva Druviete.

Medijpratība ir plašs jēdziens, kas šajā platformā tiek izprasts visplašākajā nozīmē, aptverot gan medijpratības, gan informācijpratības jēdzienus. Medijpratību raksturo daudzveidīgas kompetences – gan spēja piekļūt saturam un izmantot tehnoloģiskos rīkus, gan spēja kritiski analizēt un izvērtēt saturu, gan spēja radīt saturu. Tā ir kļuvusi par 21. gs. kompetenci, kura ir nepieciešama ikvienam iedzīvotājam, lai spētu sekmīgi orientēties mediju, informācijas un tehnoloģiju pasaulē, spētu lietot kvalitatīvu saturu un informāciju, spētu pieņemt pamatotus lēmumus gan kā pilsoņiem, gan individuāli, sekmējot dzīves kvalitāti un radot sabiedrisko labumu. Medijpratība ir kompetence, kurai ir fundamentāli svarīga nozīme demokrātiskas valsts stiprināšanā, it īpaši informatīvā kara laikā. Medijpratība ir valsts drošības jautājums.

Jaunā medijpratības datu bāze

eTwinning ieguldījums

Datubāze ir izveidota sadarbībā ar plašu iesaistīto pušu loku, tajā skaitā valsts iestādēm, nevalstiskajām organizācijām, akadēmiskajām institūcijām un ekspertiem. Arī eTwinning ir devis savu ieguldījumu datubāzes saturam, nodrošinot dažādus bezmaksas brīvpieejas materiālus.

eTwinning gada tēma 2021. gadā bija “Medijpratība un dezinformācija”. Visa gada garumā eTwinning kopiena strādāja pie tā, lai padziļinātu skolotāju zināšanas šajā jomā. Latvijā organizēja vebināru ciklu, kurā apskatīja tādas tēmas, kā informācijas meklēšana un avoti, informācijas (īpaši sociālo tīklu) burbuļi, domāšanas kļūdas, digitālais nospiedums un pusaudžu emocijas tiešsaistē. Papildus ekspertu vadītajiem vebināriem, ar savu pieredzi par medijpratības jautājumu mācīšanu dalījās arī 4 “eTwinning Skolu” pedagogi.

Jaunajā datubāzē atradīsi arī ierakstu “Kā orientēties mūsdienu informatīvajā telpā?” no eTwinning konferences un 2022. gada grāmatu “Medijpratības mācīšana un dezinformācijas apkarošana ar eTwinning”. Nākotnē eTwinning plāno organizēt citus ar medijpratību saistītus pasākumus tieši pedagogiem, kā arī papildināt jauno datubāzi, kad materiāli tiks publiskoti brīvpieejā.

 

Informācijas avots: NEPLP Medijpratības datu bāze

Attēla autors un avots: Cottonbro studio no Pexels.com (Creative commons licence)

Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes.

Lai nodrošinātu tīmekļa vietnes darbību un pamatfunkcijas, tajā tiek izmantotas gan pirmās, gan trešās puses obligāti nepieciešamās sīkdatnes.
Nolūkā uzlabot tīmekļa vietnes funkcionalitāti un saturu, ar Jūsu piekrišanu papildus šajā tīmekļa vietnē var tikt izmantotas gan pirmās puses statistikas sīkdatnes, analizējot apmeklējumu statistiku, gan trešās puses sociālo mediju sīkdatnes, darot pieejamus šajā tīmekļa vietnē izvietotos video materiālus.

Skatīt papildu informāciju par personas datu apstrādi un sīkdatnēm.

Sīkdatņu iestatījumi