Izvēlne
Atgriezties uz ziņām uz ziņām

Klajā nācis jauns bezmaksas medijpratības kurss vidusskolēniem

26/07/2022  |  Notikumi
Klajā nācis jauns bezmaksas medijpratības kurss vidusskolēniem

Globālās attīstības un izglītības organizācija IREX atklāj jaunu atvērtas piekļuves tiešsaistes kursu par medijpratību, lai palīdzētu cilvēkiem Baltijas valstīs kļūt par zinošākiem mediju patērētājiem, veidot noturību pret dezinformāciju un atpazīt manipulācijas. IREX administrētā ASV Valsts departamenta Baltijas Medijpratības programma “Very Verified” māca skolēniem analizēt mediju ziņojumus un identificēt dezinformāciju, vienlaikus uzsverot kritiskās domāšanas prasmes. Kurss izstrādāts piecās valodās: igauņu, latviešu, lietuviešu, krievu un angļu. Uzsvars tiek likts uz to, kā patērēt ziņas, nenorādot, ko patērēt.

Jaunā kursa pamatā ir IREX pieeja “Mācies atšķirt” (“Learn to Discern”) noturības veidošanā, ko IREX sākotnēji izstrādāja izmantošanai Ukrainā 2015. gadā. Kopš tā laika tā ir pielāgota vairāk nekā 20 citām pasaules valstīm, tostarp Gruzijai, Indonēzijai, Balkāniem un ASV. “Very Verified” ir iekļautas nodarbības par to, kā uztveram informāciju, piemēram, par emocionālo regulēšanu, kognitīvajiem aizspriedumiem un digitālo labsajūtu, kā arī par to, kā mums tiek atlasīta un pasniegta informācija, piemēram, par avīžu zāles darbu, faktu pārbaudi un sociālo mediju algoritmiem. Kursā apskatītas arī plašākas tēmas kā mediju piederība un preses brīvība, kā arī praktiski rīki un padomi, kā atpazīt manipulatīvus virsrakstus, pārbaudīt fotogrāfijas un video un kā rīkoties ar automatizētiem vai pusautomatizētiem rīkiem (botiem) un troļļiem.

“Very Verified”  ir veidots tā, lai būtu pieejams, interaktīvs, un tā mērķis ir iesaistīt skolēnus visa kursa garumā ar video, intervijām, animācijām, viktorīnām un īsiem rakstiem. Kursu iespējams apgūt patstāvīgi vai arī izmantojot jaukto mācību pieeju. Kursu saturu IREX izstrādāja ciešā sadarbībā ar Baltijas valstu ekspertiem Solvitu Denisu – Liepnieci, Moniku Hanleju, Signi Ivasku un citiem. Kursu angļu valodā izstrādāja igauņu žurnālisti Heleri All un Sandra Sāra, latviešu valodas versijai – divi Latvijas Sabiedrisko mediju moderatori – Ēvalds Dukuls un Karmena Stepanova, bet krievu valodas versijai – Ēvalds Dukuls un Alīna Lastovska. Aptaujāto vidū ir pazīstami Baltijas valstu žurnālisti Inga Spriņģe, Filips Lastovskis, Berta Tilmantaitė, Holgers Rūnemaa un Jevgeņija Volohonskaja, reklāmas eksperti Kārlis Gedrovičs, Tomass Nemura un Vadims Barisons, sociālo mediju influenceri Deniss Ševeļovs, Ārija Helmvee, Armands Jaudzems, Robertas Kalinkinas un citi.

“Very Verified”  mērķauditorija ir vidusskolu skolēni un augstskolu studenti, bet būs noderīgs resurss ikvienam interesentam. Dalībnieki, kuri pildīs visus testus un gala eksāmenu, var pretendēt uz sertifikātu, kas apliecina kursa pabeigšanu. Visas piecas kursa valodu versijas ir pieejamas tiešsaistē kopā ar mācību resursiem skolotājiem.

 

Saite uz kursu: “Very Verified”

 

Informācijas avots un attēls: veryverified.eu un kursa atklāšanas pasākums Facebook.

Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes.

Lai nodrošinātu tīmekļa vietnes darbību un pamatfunkcijas, tajā tiek izmantotas gan pirmās, gan trešās puses obligāti nepieciešamās sīkdatnes.
Nolūkā uzlabot tīmekļa vietnes funkcionalitāti un saturu, ar Jūsu piekrišanu papildus šajā tīmekļa vietnē var tikt izmantotas gan pirmās puses statistikas sīkdatnes, analizējot apmeklējumu statistiku, gan trešās puses sociālo mediju sīkdatnes, darot pieejamus šajā tīmekļa vietnē izvietotos video materiālus.

Skatīt papildu informāciju par personas datu apstrādi un sīkdatnēm.

Sīkdatņu iestatījumi