Izvēlne
Atgriezties uz ziņām uz ziņām

Latviešu valodā atklāts jauns tiešsaistes kurss medijpratībā

09/01/2023  |  Notikumi
Sieviete tur rokās telefonu, kurā redzamas sociālo mediju aplikācijas
cottonbro studio no Pexels.com

Lai palīdzētu Baltijas valstu iedzīvotājiem stiprināt noturību pret dezinformāciju,  atpazīt manipulāciju un kļūt par zinošākiem mediju patērētājiem, globālā attīstības un izglītības organizācija IREX ir izstrādājusi jaunu brīvpieejas tiešsaistes kursu medijpratībā.  “Very Verified”, ko veidojusi IREX īstenotā ASV Valsts departamenta Baltijas Medijpratības programma, ir piecu nodaļu kurss par to, kā analizēt mediju vēstījumus un identificēt dezinformāciju, akcentējot kritisko domāšanu. Tas ir īpaši veidots Baltijas valstu auditorijai un pieejams piecās valodās: latviski, igauniski, lietuviski, krieviski un angliski. Uzsvars kursā likts uz prasmju attīstīšanu, proti, sniedzot ieteikumus patērēt informāciju, bet nenorādot uz to, kuru saturu tieši izvēlēties.

Par medijpratības kursu

“Mēs visi aizvien vairāk strādājam digitālajā ekosistēmā, un mums jāsaprot, kā tajā orientēties.  Tas ir jauns fenomens cilvēces vēsturē. Mūsu smadzenes, mūsu sabiedrība, mēs paši, mūsu draugi un kolēģi un apkārtējie neesam veidoti, lai dzīvotu tādā informācijas pārpilnībā, ar kādu šodien nepārtraukti saskaramies. Mēs visi darbojamies ar milzīgu informācijas apjomu, un liela daļa no tās ir manipulatīva, un ne tikai sociālajos medijos. Mēs saskaramies ar kļūdainu informāciju un dezinformāciju savā privātajā saziņā, skatoties televīziju, klausoties radio, un tādēļ šīs prasmes, kuras mēs viegli varam nodot arī citiem, ir kritiski svarīgas.”

IREX prezidente Kristina Lorda.

Jaunais tiešsaistes kurss ir balstīts IREX izstrādātajā “Iemācies atpazīt” (“Learn to Discern”) pieejā informatīvās noturības veidošanai, un to IREX sākotnēji 2015. gadā izmantoja Ukrainā. Kopš tā laika šī pieeja ir pielāgota izmantošanai vairāk nekā 20 dažādās valstīs visā pasaulē, ieskaitot Gruziju, Indonēziju, Balkānu valstis un ASV. “Very Verified” aplūkoti temati par to, kā uztvert dažāda veida informāciju, piemēram, par emocionālo reakciju uz informāciju, kognitīvajām nosliecēm un digitālo labbūtību, kā arī par to, kā mediji izvēlas un pasniedz informāciju, kā strādā redakcijas, kā veikt faktu pārbaudi un kā darbojas sociālo mediju algoritmi. Tiek piedāvāts arī plašāks skatījums uz mediju īpašnieku lomu un preses brīvību, kā arī pavisam praktiski rīki un padomi kā atpazīt manipulatīvus virsrakstus, pārbaudīt foto un video autentiskumu, un kā rīkoties, saskaroties ar botiem un troļliem internetā.

“Very Verified” ir veidots interaktīvs un tā, lai tas būtu pieejams ikvienam interesentam. Kurss cenšas iesaistīt auditoriju, izmantojot videoprezentācijas, intervijas ar ekspertiem, animācijas, testus un īsus aprakstus. Kursu var apgūt gan individuāli, gan izmantojot jauktā tipa mācību pieeju. IREX izstrādāja kursa saturu ciešā sadarbībā ar ekspertiem Baltijas valstīs Solvitu Denisu-Liepnieci, Moniku Hanliju, Signi Ivasku un citiem. Kursa ceļveži angļu valodā ir igauņu žurnālistes Heleri All un Sandra Sāra, latviešu valodā – žurnālisti Ēvalds Dukuls un producente Karmena Stepanova. Intervēto ekspertu vidū ir žurnālisti Alīna Lastovska, Inga Spriņģe, Filips Lastovskis, Berta Tilmantaite, Holgers Ronemā, un Jevgēņija Volohonska, reklāmas eksperti Kārlis Gedrovics, Tomass Nemura un Vadims Barisons, sociālo mediju influenceri Deniss Ševeļovs, Ārija Helmvē, Armands Jaundzems, Roberts Kalinkinas un citi.  Kursa veidošanā piedalījās arī divi Latvijas uzņēmumi – video mārketinga aģentūra “Sense Media” no Liepājas un digitālo pakalpojumu uzņēmums “Cloud Enterprise Systems” no Jelgavas.

Mērķauditorija

Primārā “Very Verified” auditorija ir vidusskolēni un augstskolu bakalaura programmu studenti, bet IREX prakse parādījusi, ka kurss var būt noderīgs resurss ikvienam interesentam. Dalībnieki, kuri kursa gaitā izpilda visus testus un gala eksāmenu, var saņemt apliecinājumu par kursa nokārtošanu. Visas piecas “Very Verified” valodu versijas ir pieejamas saitē VeryVerified.eu, kur atrodami arī materiāli jauktā tipa mācībām brīvprātīgajiem treneriem un skolotājiem.

Lejupielādē “Very Verified” plakātus

Vai tu organizē medijpratības apmācības, izmantojot Very Verified? Varbūt vienkārši vēlies, lai vairāk cilvēku uzzina par šo kursu? IREX ir sagatvojuši plakātus, ko vari izmantot internetā vai izdrukāt un pielikt pie paziņojumu dēļa skolā, universitātē vai pilsētas centrā! Aizpildi tukšos laukumus ar informāciju par savas nodarbības norises vietu un laiku vai arī vienkārši dalies ar plakātu, lai parūpētos, ka cilvēki tev vispakārt uzzina par šo iespēju uzlabot savas medijpratības prasmes.

Plakāti

Par IREX un Baltijas Medijpratības programmu:

ASV Valsts departamenta Baltijas Medijpratības programmu īsteno globālā attīstības un izglītības organizācija IREX. www.facebook.com/IREXintheBaltics

IREX tiecas veidot taisnīgāku, pārtikušāku un iekļaujošaku pasauli. Tā strādā 100 valstīs visā pasaulē un tās galvenais birojs atrodas Vašingtonā, ASV. Kopš 2019. gada IREX Baltijas birojs darbojas Rīgā.  www.irex.org

Kontaktpersona medijiem:

Kaspars Rūklis,
Baltijas Medijpratības programmas vadītājs, IREX
KRuklis@irex.org
VeryVerified.eu

Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes.

Lai nodrošinātu tīmekļa vietnes darbību un pamatfunkcijas, tajā tiek izmantotas gan pirmās, gan trešās puses obligāti nepieciešamās sīkdatnes.
Nolūkā uzlabot tīmekļa vietnes funkcionalitāti un saturu, ar Jūsu piekrišanu papildus šajā tīmekļa vietnē var tikt izmantotas gan pirmās puses statistikas sīkdatnes, analizējot apmeklējumu statistiku, gan trešās puses sociālo mediju sīkdatnes, darot pieejamus šajā tīmekļa vietnē izvietotos video materiālus.

Skatīt papildu informāciju par personas datu apstrādi un sīkdatnēm.

Sīkdatņu iestatījumi