Izvēlne
Atgriezties uz ziņām uz ziņām

Pieejams ieraksts no vebināra par Ekoskolu un līdzdalības veicināšanu

10/02/2025  |  Notikumi
Vīrieša portrets un vebināra nosaukums

Pagājušajā nedēļā norisinājās eTwinning vebinārs “Pilsoniskā līdzdalība pirmsskolas vecumā: Ekoskolu tīkls”, kuru vadīja Ekoskolu programmas vadītājs Daniels Trukšāns. Vebinārā pedagogi iepazinās ar efektīvām metodēm, kas palīdz bērniem izprast līdzdalības nozīmi, attīstīt empātiju un veicināt atbildību pret vidi un sabiedrību.

Pilsoniskā līdzdalība pirmsskolā – kā to attīstīt?

Bērni mācās, vērojot pieaugušo piemēru, tādēļ skolotāja loma viņu līdzdalības prasmju attīstībā ir būtiska. Vebinārā tika uzsvērts, ka pirmsskolā līdzdalību var veicināt caur spēlēm, diskusijām un praktiskām darbībām, kas rosina bērnus izteikt savu viedokli un piedalīties lēmumu pieņemšanā. Bērni var uzņemties pienākumus grupā, izteikt savas domas par vidi un iesaistīties tās sakopšanā, kas veido pirmos soļus pilsoniskajā līdzdalībā.

Bērnu Ekopadome – aktīvas līdzdalības piemērs

Viena no efektīvākajām metodēm, kas pirmsskolās jau tiek īstenota, ir bērnu Ekopadome. Tajā grupu bērni iesaistās vides novērtēšanā, piedalās diskusijās un kopā ar pedagogiem plāno darbības, kas uzlabo iestādes vidi. Vebinārā demonstrēja arī pieredzes stāstus no pirmsskolām, kur bērni paši veido vides kodeksus, plāno aktivitātes un iesaista vecākus un pašvaldību pārstāvjus.

Metodes, kas palīdz veidot līdzdalības prasmes

Vebināra laikā pedagogi iepazinās ar dažādām metodēm, kā rosināt bērnu interesi un iesaisti, piemēram:

  • Vides novērtējums – bērni pēta savu apkārtni un izsaka ierosinājumus uzlabojumiem.
  • Rīcības plānu izstrāde – bērni kopā ar pedagogiem izvirza mērķus un plāno darbības to sasniegšanai.
  • Praktiskas aktivitātes – kopīgi veidoti plakāti, vides izpētes pastaigas un tikšanās ar pašvaldību pārstāvjiem veicina bērnu izpratni par līdzdalību.

Šīs un citas metodes palīdz veidot bērnos izpratni par viņu lomu sabiedrībā, attīstīt atbildību un empātiju, kā arī veicināt vēlmi līdzdarboties. Pilsoniskās līdzdalības pamati tiek likti jau pirmsskolā, un pedagogu uzdevums ir palīdzēt bērniem šīs prasmes attīstīt ikdienā.

Vebināra materiāli un ieraksts

Lai iegūtu padziļinātu ieskatu vebinārā apspriestajās tēmās, aicinām iepazīties ar Daniels Trukšāna prezentāciju, kas pieejama lejupielādei (PDF).

Aktuālie eTwinning pasākumi pirmsskolas mēneša laikā

Ja vēlies turpināt iesaistīties eTwinning, piesakies dalībai pirmsskolu mēneša pasākumos klātienē vai attālināti!

Vebinārs “Līdzdalība pirmsskolā: ilgtspējas mērķi un demokrātija pirmsskolā”
Norises laiks:
2025. gada 6. martā plkst. 17.00-18.30
Vada: Elīna Bērziņa (UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas Izglītības sektora vadītāja) un Liene Dreimane (pieredzējusi pedagoģe, kas specializējusies līdzdalības un sadarbības prasmju attīstīšanā, īpaši sociālajā un pilsoniskajā izglītībā)


Vebinārs “Līdzdalība pirmsskolā: eTwinning Skolu pieredze Ekoskolu tīklā”
Norises laiks: 2025. gada 20. februārī plkst. 17.00-18.30
Vada: Dita Holla (Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādes “Sprīdītis” skolotāja), Ilze Veidmane (Jūrmalas pilsētas pirmsskolas izglītības iestādes “Zvaniņš” metodiķe), Kristīna Bernāne (Priekuļu pilsētas pirmsskolas izglītības iestādes “Mežmaliņa” vadītāja)


Starptautisks tiešsaistes eTwinning projektu partneru tirdziņš pirmsskolu skolotājiem
Norises laiks:
2025. gada 26. februārī plkst. 17.00-18.30 (pēc LV laika)
Dalībnieki: pirmsskolas skolotāji, atbalsta darbinieki un izglītības iestādes vadības pārstāvji no Latvijas, Lietuvas, Igaunijas, Portugāles, Itālijas, Francijas, Rumānijas, Serbijas un Ukrainas (valstis var mainīties atkarībā no pedagogu aktivitātes katrā valstī)
Vada: Liene Millere

Fotoattēla autors un avots: Anna Ostanina, publicēts Getty Images, iegūts Canva.com.

Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes.

Lai nodrošinātu tīmekļa vietnes darbību un pamatfunkcijas, tajā tiek izmantotas gan pirmās, gan trešās puses obligāti nepieciešamās sīkdatnes.
Nolūkā uzlabot tīmekļa vietnes funkcionalitāti un saturu, ar Jūsu piekrišanu papildus šajā tīmekļa vietnē var tikt izmantotas gan pirmās puses statistikas sīkdatnes, analizējot apmeklējumu statistiku, gan trešās puses sociālo mediju sīkdatnes, darot pieejamus šajā tīmekļa vietnē izvietotos video materiālus.

Skatīt papildu informāciju par personas datu apstrādi un sīkdatnēm.

Sīkdatņu iestatījumi