28. septembrī norisinājās eTwinning organizētais vebinārs “Svešvaloda nav šķērslis starptautiskam projektam”. Vebināru vadīja trīs eTwinning vēstnieces, kuras nav svešvalodu skolotājas un kuras ikdienā veiksmīgi īsteno starptautiskus projektus – Ilze Veidmane (eTwinning vēstniece, Jūrmalas pirmsskolas izglītības iestādes “Zvaniņš” metodiķe), Ineta Lielkalne (eTwinning vēstniece, Kr. Valdemāra Ainažu pamatskolas un Tālmācības vidusskolas “Rīgas Komercskola” skolotāja) un Ilze Šmate (eTwinning vēstniece, Pāles pamatskolas direktore).
Novērojumi praksē rāda, ka Latvijas skolotāji ir ļoti spējīgi sazināties dažādās valodās, taču lielākie šķēršļi ir drosme vienkārši runāt un paškritika. Šeit jāsaka, ka mācīšanās visa mūža garumā ir tikai apsveicama un mēs to dedzīgi atbalstām, bet ar mācīšanos kopā nāk arī kļūdu pieļaušana. Protams, neviens negrib izgāzties citu priekš kaut ko nepareizi pasakot, taču par to nebūt nav jāsatraucas. Visticamāk starptautiskos projektos tev būs jāsazinās ar skolotāju, kura svešvalodu prasmes būs līdzīgas tavām. Tas nozīmē, ka abi pieļausiet kļūdas, abi nespēsiet tekoši un izsmalcināti izteikties, bet tam nav nozīmes, ja gala rezultātā viens otru sapratāt.
Neaizmirsti, ka tev ir pieejami arī daudzi rīki, kurus vari izmantot, lai labāk komunicētu svešā mēlē! Piemēram, ir pieejami daudz dažādi tulkotāji gan rakstiskai saziņai, gan tādi, kuros var ierunāt tekstu un to uzreiz iztulkot. Galu galā – cik bieži projekta laikā tev būs jārunā svešvalodā? Varbūt tomēr lielākā daļa komunikācijas notiek rakstiski, kas nozīmē, ka vari sev ērtā laikā un vietā apdomāt sakāmo un to iztulkot? Vēl lieliski palīgi ir skolēni, kuri māk svešvalodas. Viņi labprāt palīdzēs tulkot un runāt gan viens otram, gan izpalīdzēs skolotājam. Šādu mazu padomu, piemēru un risinājumu iespējams sadzirdēt eTwinning vēstnieču pieredzes stāstos, tāpēc skaties vebināra ierakstu, lejupielādē prezentācijas un seko līdzi!
Un atceries – galvenais būt drosmīgam, lūgt palīdzību un nekautrēties, par to, ka mācies!
I. Šmates prezentācija – lejupielādē (PDF) un seko līdzi. Erasmus projektu nolikuma paraugs. (Video: 00:00 – 29:20)
I. Lielkalnes prezentācija – lejupielādē (PDF) un seko līdzi. (Video: 29:21 – 58:48)
I. Veidmanes prezentācija – lejupielādē (PDF) un seko līdzi. (Video: 58:49 – 1:18:18)
Šo un citu vebināru ierakstus iespējams noskatīties sadaļā Tālākizglītība vai Vebināru ieraksti. Lai video jaunumus uzzinātu pirmais, dodies uz mūsu YouTube, atrodi mūsu kanālu un spied “Abonēt”.
Attēla autors un avots: Stan Swinnen, publicēts Pexels.com (Creative Commons licence).