Izvēlne
Atgriezties uz ziņām uz ziņām

Pieejams video ieraksts no vebināra par kritisko domāšanu tiešsaistē

12/05/2020  |  Aktuāli izglītībā

Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra Eiropas skolu sadarbības tīkla eTwinning ietvaros 12.maijā organizēja vebināru, kurā Ņujorkas Universitātes absolvents, SkeptiCafe vadītājs un pieredzējis kritiskās domāšanas pasniedzējs Mārtiņš Hiršs stāstīja, kā palīdzēt jauniešiem kritiskāk izvērtēt informāciju tiešsaistē.

Noskaties vebināra ierakstu (zemāk), vai apskati prezentāciju (PDF), lai uzzinātu sīkāk!

Domāt kritiski jāmācās visiem

Vebinārā kopā ar Mārtiņu Hiršu no SkeptiCafe iepazinām mūsdienu informatīvās telpas īpatnības un apspriedām to, kāpēc ir svarīgi izvērtēt informāciju kritiski.

Mārtiņš vebinārā atgādināja, ka domāt kritiski mums visiem ir jāmācās katru dienu, jo neviens no mums nav eksperts visās jomās, lai arī varbūt sen jau aiz muguras tas laiks, kad bērni būdami ticējām visam, ko saka vecāki.

Mūsdienu informatīvajā telpā nevaram atļauties ticēt visam, kas rakstīts. Mums jāspēj pašiem un jāpalīdz skolēniem – pamanīt manipulācijas medijos, sociālajos tīklos un citos informācijas avotos, kā arī saskatīt domāšanas un loģikas kļūdas. Jo bagātākas pamatzināšanas par to, kā kaut kas strādā, jo vieglāk to kritiski izvērtēt. Tieši tāpēc šodien nedaudz apskatījām arī mediju vēsturi un to, kas ietekmē žurnālistu ikdienu. Apskatījām arī sociālo tīklu darbības principus un atsvaidzinājām zināšanas par I. Pavlova metodi.

Mūsu svarīgākie secinājumi:

  • Pasaule nav melnbalta
  • Emocionālas, šokējošas ziņas izplatās daudz ātrāk.
  • Mediji nav perfekti, arī tiem ir specifiskas intereses, problēmas un zināšanu bagāža
  • Informatīvajā telpā notiek konstanta cīņa starp sirdīm un prātiem
  • Muļķības radīt viegli, atspēkot var būt pat neiespējami.

Mūsuprāt, svarīgākais jautājums kā, runājot ar skolēniem par medijpratību un kritisko domāšanu laikā, kad ikviens var radīt savu saturu, neļaut viņiem ieslīgt cinismā, relatīvismā, apjukumā. Šim jautājuma praktiski pievērsīsimies jau 14.maija vebinārā “Kā mācīt medijpratību?”

Foto: Pixabay.com by vojta_kucer (Creative Commons)

Šī vietne izmanto sīkdatnes, lai uzlabotu lietošanas pieredzi un optimizētu tās darbību. Turpinot lietot www.etwinning.lv, Jūs piekrītat sīkdatņu lietošanai saskaņā ar mūsu privātuma politiku.
Aizvērt