Joprojām aktuāla tēma Latvijas sabiedrībā ir karadarbība Ukrainā. Daudz cilvēki neatlaidīgi darbojas, lai sniegtu atbalstu Ukrainas aizstāvjiem un iedzīvotājiem. Arī Saldus vidusskolas skolēni un pedagogi piedalījās dažādās atbalsta sniegšanas akcijās, kas skolēnu vidū veicināja lielu interesi par Ukrainu. Šis projekts izvērtās ne tikai par mācību pieredzi, bet arī ceļojumu, kas pilns ar izziņu, draudzību un kultūras bagātībām. Šajā rakstā projekta vadītāja Ludmila Sumļaņinova dalās ar projekta stāstu, no tā idejas līdz rezultātam.
Projektu «Что мы знаем об Украине?/Ko mēs zinām par Ukrainu?» 2022./2023. mācību gadā Latvijā īstenoja Saldus vidusskolas skolēni (projekta vadītāja Ludmila Sumļaņinova) vecumā no 16 līdz 17 gadiem. Sadarbības partneri – Pandėlioģimnāzija (Lietuva), Kijievas speciālizeta skola №80 (Ukraina) un Svitlovodskasa rodvidusskola №5 (Ukraina). Projektā ietvertie mācību priekšmeti bija krievu valoda, datorika, ģeogrāfija un klases stunda.
Projekta ideja nāk no mūsu lietuviešu partneriem, kuru piedāvājumam mēs ar prieku atsaucāmies. Pirmā tikšanās reize mums notika tiešsaistē Eiropas valodu dienā, kurā iepazināmies un pārrunājām projekta posmus, tika sadalīti pienākumi un atbildīgie par aktivitātēm.
Jau ilgstošā laika posmā mūsu skolas skolēni darbojas, lai sniegtu atbalstu un palīdzību Ukrainas aizstāvjiem, un tas raisīja mūsu vēlmi uzzināt par šo valsti vairāk. Rezultātā, projektā tika uzaicinātas divas Ukrainas skolas, kuras iepazīstināja mūs ar savu valsti, tradīcijām, ievērojamām personām, kā arī ar apstākļiem, kuros šobrīd atrodas Ukrainas iedzīvotāji.
Projekta laikā notika virtuālās tikšanās un integrētas netradicionālas nodarbības. TwinSpace vidē notika materiālu sagatavošana un tika demonstrēti ukraiņu nacionālie ēdieni. Tikšanās laikā skolēni veidoja video materiālus, kolāžas un interaktīvus uzdevumus par ēdiena pagatavošanas procesu, kurus pēc tam izmēģināja kopējā sadarbībā.
Protams, neviena citu valstu kultūra nav iedomājama bez mūzikas un dziesmām. Iepazinām pazīstamas ukraiņu mūziķu grupas, paši dziedājām dziesmas ukraiņu valodā, kā arī klausījāmies dziesmas projekta partneru izpildījumā.
Darbs notika grupās, skolēni izvēlējās aktivitātes atbilstoši savām spējām, aktivitāšu prioritātēm. Projekta gaitā aktivitātes palielinājās, jo skolēniem radās jaunas idejas. Mēs veidojām plakātus par slaveniem sportistiem, meklējām interesantus faktus par Ukrainu, veidojām interaktīvas spēles un pildījām mūsu projekta partnerus uzdevumus.
Projektā mēs bijām iniciatori sveču liešanai Ukrainas aizstāvjiem, nofilmējām procesu un piedāvājām šo ideju arī saviem partneriem. Lietuviešu projekta partneri atbalstīja mūsu iniciatīvu un pēc mūsu video instrukcijas arī lēja sveces, kuras pēc tam visi kopā nosūtījām uz Ukrainu, par ko mūsu ukraiņu draugi bija ļoti pateicīgi.
Projekts kļuva par daudzpusīgu ukraiņu kultūras prezentāciju. Šajā projektā skolēni darbojās ļoti aktīvi, ar lielu aizrautību, jo tēma bija diezgan aktuāla un interesanta.
Projekta laikā mūsu skolēni attīstīja kritiskās domāšanas prasmes, uzlaboja digitālas prasmes un iepazina citas valsts kultūru.
Mūsu projekta kopdarbu – interaktīvu grāmatu – var apskatīt šeit: e-grāmata “Что мы знаем об Украине?”
Attēla autora un avots: Alexandra_Koch no Pixabay (kadrēta)