Izvēlne
Atgriezties uz ziņām uz ziņām

Saldus vidusskolēni iepazīst Ukrainu: projekta “Что мы знаем об Украине?/Ko mēs zinām par Ukrainu?” stāsts

03/10/2023  |  Pieredzes stāsti
divas rokas dzeltenā un zilā krāsā

Joprojām aktuāla tēma Latvijas sabiedrībā ir karadarbība Ukrainā. Daudz cilvēki neatlaidīgi darbojas, lai sniegtu atbalstu Ukrainas aizstāvjiem un iedzīvotājiem. Arī Saldus vidusskolas skolēni un pedagogi piedalījās dažādās atbalsta sniegšanas akcijās, kas skolēnu vidū veicināja lielu interesi par Ukrainu. Šis projekts izvērtās ne tikai par mācību pieredzi, bet arī ceļojumu, kas pilns ar izziņu, draudzību un kultūras bagātībām. Šajā rakstā projekta vadītāja Ludmila Sumļaņinova dalās ar projekta stāstu, no tā idejas līdz rezultātam.

Īsumā par projektu

Projektu «Что мы знаем об Украине?/Ko mēs zinām par Ukrainu?» 2022./2023. mācību gadā Latvijā īstenoja Saldus vidusskolas skolēni (projekta vadītāja Ludmila Sumļaņinova) vecumā no 16 līdz 17 gadiem. Sadarbības partneri – Pandėlioģimnāzija (Lietuva), Kijievas speciālizeta skola №80 (Ukraina) un Svitlovodskasa rodvidusskola №5 (Ukraina). Projektā ietvertie mācību priekšmeti bija krievu valoda, datorika, ģeogrāfija un klases stunda.

Projekta ideja

Projekta ideja nāk no mūsu lietuviešu partneriem, kuru piedāvājumam mēs ar prieku atsaucāmies. Pirmā tikšanās reize mums notika tiešsaistē Eiropas valodu dienā, kurā iepazināmies un pārrunājām projekta posmus, tika sadalīti pienākumi un atbildīgie par aktivitātēm.

Jau ilgstošā laika posmā mūsu skolas skolēni darbojas, lai sniegtu atbalstu un palīdzību Ukrainas aizstāvjiem,  un tas  raisīja mūsu vēlmi uzzināt par šo valsti vairāk. Rezultātā, projektā tika uzaicinātas divas Ukrainas skolas, kuras iepazīstināja mūs ar savu valsti, tradīcijām, ievērojamām personām, kā arī ar apstākļiem, kuros šobrīd atrodas Ukrainas iedzīvotāji.

Projekta norise

Projekta laikā notika virtuālās tikšanās un integrētas netradicionālas nodarbības. TwinSpace vidē notika materiālu sagatavošana un tika demonstrēti ukraiņu nacionālie ēdieni. Tikšanās laikā  skolēni veidoja video materiālus, kolāžas un interaktīvus uzdevumus par ēdiena pagatavošanas procesu, kurus pēc tam izmēģināja kopējā sadarbībā.

Protams, neviena citu valstu kultūra nav iedomājama bez mūzikas un dziesmām. Iepazinām pazīstamas ukraiņu mūziķu grupas, paši dziedājām dziesmas ukraiņu valodā, kā arī klausījāmies dziesmas projekta partneru izpildījumā.

Darbs notika grupās, skolēni izvēlējās aktivitātes atbilstoši savām spējām, aktivitāšu prioritātēm. Projekta gaitā aktivitātes palielinājās, jo skolēniem radās jaunas idejas. Mēs veidojām plakātus par slaveniem sportistiem, meklējām interesantus faktus par Ukrainu, veidojām interaktīvas spēles un pildījām mūsu projekta partnerus uzdevumus.

Projektā mēs bijām iniciatori sveču liešanai Ukrainas  aizstāvjiem, nofilmējām procesu un piedāvājām šo ideju arī saviem partneriem. Lietuviešu projekta partneri atbalstīja mūsu iniciatīvu un pēc mūsu video instrukcijas arī lēja sveces, kuras pēc tam visi kopā nosūtījām uz Ukrainu, par ko mūsu ukraiņu draugi bija ļoti pateicīgi.

Projekts kļuva par daudzpusīgu ukraiņu kultūras prezentāciju. Šajā projektā skolēni darbojās ļoti aktīvi, ar lielu aizrautību, jo tēma bija diezgan aktuāla un interesanta.

Projekta laikā mūsu skolēni attīstīja kritiskās domāšanas prasmes, uzlaboja digitālas prasmes un iepazina citas valsts kultūru.

Projekta rezultāts

Mūsu projekta kopdarbu – interaktīvu grāmatu – var apskatīt šeit: e-grāmata “Что мы знаем об Украине?” 

 Skolēnu atsauksmes  par projektu:

  • Man visvairāk patika dziedāt dziesmu kopā ar klasi.
  • No šī projekta es ieguvu jaunas zināšanas par Ukrainu, tās cilvēkiem un kultūru.
  • Man ļoti patika sarunāties un klausīties cittautu skolēnos, jo tas likās interesanti un aizraujoši. Man tiešām interesēja fakti, tradīcijas par Ukrainu.
  • Nedaudz iemācījos ukraiņu valodu, uzlaboju savas komunikācijas prasmes.
  • Man patika stunda par Ukrainas rakstnieku T.Ševčenko. Ieguvu jaunas zināšanas par Ukrainas kultūru. Es jau daudz ko zināju, bet bija interesanti klausīties.
  • Man ļoti patika veidot papīra origami baložus un gatavot ukraiņu pankūkas!
  • Projekts man lika vairāk iepazīties ar Ukrainas kultūru un tās vēsturi.
  • Man patika veidot ukraiņu ēdienus, precīzāk – tīteņus ukraiņu gaumē.
  • Deva zināšanas par ukraiņu ēdienu kultūru un pagatavošanu.

Attēla autora un avots:  Alexandra_Koch no Pixabay (kadrēta)

Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes.

Lai nodrošinātu tīmekļa vietnes darbību un pamatfunkcijas, tajā tiek izmantotas gan pirmās, gan trešās puses obligāti nepieciešamās sīkdatnes.
Nolūkā uzlabot tīmekļa vietnes funkcionalitāti un saturu, ar Jūsu piekrišanu papildus šajā tīmekļa vietnē var tikt izmantotas gan pirmās puses statistikas sīkdatnes, analizējot apmeklējumu statistiku, gan trešās puses sociālo mediju sīkdatnes, darot pieejamus šajā tīmekļa vietnē izvietotos video materiālus.

Skatīt papildu informāciju par personas datu apstrādi un sīkdatnēm.

Sīkdatņu iestatījumi