Izvēlne
Atgriezties uz ziņām uz ziņām

Projektu plānošana un kā motivēt skolēnus

15/12/2022  |  Aktuāli izglītībā
Skolēni un skolotāja izrāda sajūsmu par kaut ko, ko visi redz datorā.
Max Fischer no Pexels.com

Tūlīt, tūlīt jau būs noslēdzies 2022./2023. mācību gada pirmais semestris un skolēni dosies brīvlaikā, dodot skolotājam laiku un telpu, lai atvilktu elpu un plānotu vai pārplānotu nākamo semestri. Šis eTwinning kopienā ir arī tas brīdis, kad daudzi skolotāji uzdrošinās sākt meklēt sadarbības partnerus un plānot eTwinning projektus, jo jaunie skolēni ir iepazīti, skolas ritms iedibināts un jaunajā semestrī gribas kaut ko jaunu un aizraujošu arī pašam skolotājam.

Skolēnu motivācija

Viens no priekšnosacījumiem, lai projekti būtu veiksmīgi, ir skolēnu motivācija. Turklāt ikviens skolotājs zina, ka vislabāk darbojas iekšējā motivācija, jo ārējai motivācijai ir īslaicīga iedarbība. Daži pētnieki uzskata, ka apbalvojumiem, zvaigznītēm un līdzīgiem paņēmieniem ir pat postoša ietekme[i]. Lai bērnam veidotos veselīga attieksme pret mācīšanos, ir svarīgi vairāki faktori:

  • Attiecības – ar skolotāju, klases biedriem un projekta partneriem
  • Autonomija – iespēja izvēlēties, izteikt savus ierosinājumus un atteikties no kaut kā, ieraudzīt savu progresu
  • Aktualitāte – skolēnu interesēm atbilstošas aktivitātes un radoši uzdevumi, kuros nav vienas pareizās atbildes

Idejas veiksmīgam darbam grupās

Uzsākot eTwinning projektu, jāatceras, ka tas nav tikai par mācību vielas apguvi un citas valsts iepazīšanu. Katra projekta komanda ir kā maza kopiena, kurai  ir savi noteikumi, tradīcijas un vērtības. Lai darbs projektā būtu veiksmīgs, ir īpaši jāparūpējas par mikroklimatu, lai nevienam nebūtu bail, ka viņu izsmies, ja viņš nokļūdīsies, lai ikviens jūtas sadzirdēts un piederīgs šai grupai. Klātienē to, protams, ir vieglāk panākt, taču ir lietas, ko var darīt arī virtuāli, piemēram:

  • Plānot projektā ievadaktivitāti, kurā organizēt ar partneriem tiešsaistes tikšanos, kurā vienoties par netiķeti (skatīt rakstu par netiķeti), iepazīties, apspriest projekta plānu. Svarīgi šo darīt kopā ar skolēniem, lai viņi jūtas kā daļa no projektu komandas un skaidri apjauš, ka projekts ir sācies.
  • Izveidot klasē vietu, kura veltīta projekta aktivitātēm un aktualitātēm.
  • Plānot uzdevumus un aktivitātes, kas vērsti uz ciešu sadarbību skolēnu starpā.
  • Mācīt dažādas lēmumu pieņemšanas stratēģijas ne tikai kompromisu, bet arī balsošanu, visu ideju apvienošanu vienā, kas patīk visiem, E.Bono 6 cepuru metodi, izvēlēta ekspertu grupa, kas pieņem lēmumu visu vārdā, u.c.
  • Veidojot starpskolu skolēnu komandas, sākt ar ledus laušanas aktivitātēm, dot jau skaidras lomas ar konkrētiem uzdevumiem. Skolēnus ar vājākām svešvalodas zināšanām nelikt vienus starpskolu grupā, bet kopā ar klasesbiedru, kam zināšanas ir nedaudz labākas (bet ne ar teicamnieku, jo tad pastāv iespēja, ka viņš, labu gribēdams, pārņems visu sarunu, nedodot iespēju otram pateikt neko).
  • Plānot noslēguma aktivitāti, kurā atskatīties uz paveikto, izvērtēt to un nosvinēt uzvaras. Šī aktivitāte sniedz tik ļoti svarīgo pabeigtības sajūtu skolēnam, kuram ikdienā reti izdodas to piedzīvot stundās. Nosvinot projekta beigas, mēs sajūtam gandarījumu un, sasaistot to ar mācīšanos, ar laiku veidojas pozitīva attieksme pret mācīšanos kopumā. Turklāt, ja skolēniem nav iepriekšējā pieredze ar projektiem un ir sākotnējā pretestība, tad tieši, īstenojot pavisam īsu projektu, un, sniedzot šo gandarījuma sajūtu, ir lielas izredzes, ka uz nākamo projektu viņi raudzīsies jau pozitīvāk.

Ja esi izlēmis, ka būtu gatavs uzsākt savu pirmo projektu, tad esam sagatavojuši vairākus materiālus, kas tev var palīdzēt:

  1. Projekta plānošanas darba lapa
  2. Projekta rokasgrāmata
  3. Plānošanas kartītes
  4. Aktivitāšu kartītes
  5. Projektu idejas

 


[i] Punished by Rewards: The Trouble with Gold Stars, Incentive Plans, A’s, Praise and Other Bribes, by Alfie Kohn

Šī tīmekļa vietne izmanto sīkdatnes.

Lai nodrošinātu tīmekļa vietnes darbību un pamatfunkcijas, tajā tiek izmantotas gan pirmās, gan trešās puses obligāti nepieciešamās sīkdatnes.
Nolūkā uzlabot tīmekļa vietnes funkcionalitāti un saturu, ar Jūsu piekrišanu papildus šajā tīmekļa vietnē var tikt izmantotas gan pirmās puses statistikas sīkdatnes, analizējot apmeklējumu statistiku, gan trešās puses sociālo mediju sīkdatnes, darot pieejamus šajā tīmekļa vietnē izvietotos video materiālus.

Skatīt papildu informāciju par personas datu apstrādi un sīkdatnēm.

Sīkdatņu iestatījumi